Venture Cups Nätverk

Hundratals människor engagerar sig helt ideellt i Venture Cup. De peppar, stöttar och ger feedback för att hjälpa Sveriges entreprenörer framåt. Vi vill rikta ett stort tack till er. Utan er skulle inte vår verksamhet vara möjlig!

Adam Wais, Rolo bikes
Adam Wiman
Adli Abouzeedan, Eget företag
Alexander Bergqvist, Göteborg Corporate Finance
Alexej Hidalgo
Amanda Stjärnqvist, Drivhuset Malmö
Amin Asadi, Volvo Technologies
Amir Sajadi, Hjärta Hjärna Cash
Ana-Maria popescu, Göteborgs Universitet
Anders Bohman, Ortocone
Anders Boman, LU innovation System
Anders Bäckman, Innoble
Anders Dellson, Teknopol
Anders Johansson, Smoltek
Anders Månsson, SEB
Anders Silander, Saab
André Johansson, Connect Skåne
Andrée Briland, Sparbanken Skåne
Ann Margreth Hellberg, Neoxosi
Anna Gisselsson, LU Open
Anna Steén, Drivhuset Malmö
Anna-Carin Sandberg Jödahl, Drivhuset
Annie George Chandy, LU innovation System
Annika Österdahl, Annika Oest
Annika Olsson, Lunds Universitet
Annika Rulcker, Eget företag
Arne Magnusson, Egenföretagare
Babak Ayani Ayani, DoMyTask.se
Bengt Fredriksson, SEB
Björn  Lindh, Disruptive Materials AB
Björn Lidmark, Dohi
Carin Daal, Region Skåne
Carl Svahnström, Snorisar
Carl Dahlberg, Tillväxt Bohuslän
Caroline Barthon, Sweco
Catharina Holm, Xmentor
Catrine Pauckstadt, Medeon
Cecilia Dahlgren, Totalförsvarets forskningsinstitut
Charlotta Levin, Region Skåne
Charlotte Niklasson Karlenvie, Drivhuset Kalmar
Christina Müntzing, Skatteverket
Christoffer Hansson, Eget företag
Claes Malmberg, Familjen Helsingborg
Claes Norinder, Capinnova
Clas Darvik
Daniel Lindberg, Navet
Daniel Smith, Endura
David Johansson, Happyr
Dzana Damjanovic, Wyberry
Elin Karlsson, Drivhuset Kalmar
Elinor Falkman, Falkman Råd&Retorik
Emma Håkansson, Familjen Helsingborg
Eric Jönsson, Krinova Science Park
Eric Martin, Afema
Erik  Afzelius, Mobile Application Factory
Erik Andersson, Efficax Energy
Eskil Nilsson, McKinsey
Eva Ohlstenius, Connect Skåne
Fredric Travaglia, Enfo Zystems
Fredrik  Steinholtz, Steinholtz & Partners AB
Fredrik Blom, Näringslivsbolaget i Sundsvall
Fredrik Blomquist, RP Ventures
Fredrik Hansson, McKinsey
Fredrik Seijsing, Lundalogik
Fredrik Stjernlöf, Houstonmedia
Fredrik vom Hofe, IFS
Gunilla Savring, Terra Net, LINC & Lunds Nyföretagarcentrum
Gösta Larsson, Student Luleå tekniska universitet
Hamid Samadi, Solid Beans
Hans Jorstedt, Zenit Advokatbyrå
Helén Forssander, ROI marketing
Helena  Hafgren, Archeus AB
Helena Lindahl, Bara Ruth
Helena Ljusberg, LU innovation System
Helena Malmström, Advokatfirman Glimstedt
Helena Petré, Lunds Universitet
Henning Eliasson, Akribo
Henrik Edvall, Procure it Right
Hilde Frandsen, VentureLab
Håkan Berndtsson, Swipnet
Ingela Stenberg, IPR Innovation
Ingvar Karlsson, KiC Innoenergy
Iris Rehnström, Skånetrafiken
Ivar  Strömberg, STING
Jan Svensson, Coompanion
Janne Lundqvist, Lunkan Music & Media
Jasko Mahmutovic, Survey Legend
Jens Kinnander, Advokatfirman Glimstedt
Jesper Johansson, Osynlig
Jessica Grundström, Säljcoachen
Jessica Stark, SUP46 AB (Start-Up People of Sweden)
Jimmy Lundström, Refined Wiki
Joa Falke, Malmö Högskola
Joachim Keim, Coompanion
Johan  Ohlsson, Nordic Concept
Johan Arnell, Karolinska Institutet Innovations AB (KI
Innovation)
Johan Bergström, LTU Business
Johan Rosendahl, Teknopol
Johan Rönnblad, International Business and Performance AB
Johanna Östberg, VentureLab
Johannes Ivarsson, THINK
Johannes Öhlin, Epsilon
Jonas  Almeling, Startup Grind Sweden
Jonas  Karlander, Hoddevik
Jonas Josefsson, Lunds Universitet
Jonas Klevhag, Teknopol
Jonas Mårtensson, Nimbell
Jonas Velander, Teknopol
Jonathan  Danemo, Excellentia
Josef Ekman, McKinsey & Company
Josefin Hanö, Deloitte
Jörgen Johansson, Avega Group
Kajsa Bengtsson, MINC
Karin  Klerfelt, AStarCan AB
Karin Wadmark, Resia
Karl  Edebo, Almi Östergötland AB
Karl Richard Nilsson, Parans Solar Lighting
Karl-Magnus Möller, Ericsson
Kasper Aase, Entrepreneurial Hive
Katarina Skalare, Kraftringen
Katja Avenstam, HDK Design Skola
Kjell Andersson, Kemikan
Krister Samuelsson, Connect Öst
Kristina Gillström
Kristina Johansson, Lundalogik
Kristina Sandberg, Region Skåne
Kristoffer Noren, Bolagskompassen
Kurdi Rad, Bonnierförlagen
Lars Bern, Business Region Göteborg
Lars Hallin, Antartica (IHM Business School)
Lennart Bengtsson, Ahrens & Partners
Lennart Bengtsson, Konsult
Lennart Gisselsson, LU innovation System
Linda Björk, Connected Knowledge
Linnea Palmgren, Holm Henning & Partners
Lisa Braafnäs, LTU Business
Liza Nydén, Ideon Meeting
Lottie Dahl Ryde, Karlskrona Kommun
Lottie Norrsén, Sten K. Johnson Centre for Entrepreneurship
Love Sahlin, Web Tech Media Group STHLM AB
Lukas Åwall, Big Hat
Magnus Grippe
Magnus Carstam, Drivhuset Malmö
Magnus Pettersen, Schneider Electric
Malin Berg Skärberg, Chameleon Communications
Malin Friis Liby, Mfl Consulting
Malin Nordgren, Axis Communications
Malinee Granhof, LU innovation System
Margareta Wallentén, Niowa Innovation & Value Creation
Maria Engström, Malmö Stad
Maria Hammenberg, Tillväxt Syd
Maria Kärrlander, Skanska
Maria Montgomery, Industrifonden
Marianne Larsson, Teknopol
Marie Petersson, Eltel Networks Infranet AB
Martin Bergek, HiQ
Martin Henningsson, Genicore
Martin Pernheim, Skatteverket
Martin Plantin, Brandson
Martin Pråme, Attention
Martin Ryen, Pharem Biotech
Maryam Olsson, LU innovation System
Mathilda Hult, Talento Branding
Mats Dunmar, Ideon Open
Mats Jonsson, Net Port / MBH Management
Matti  Raasakka
Mattias Andersson, Framtidsföretaget
Mattias Karls, Disruptive Materials AB
Mattias Segerström, LU innovation System
Max Viiask, SEB
Maycel Isaac, Volvo Cars
Mikael Persson, Academicum
Mikaela Färnqvist, Malmö Högskola
Mårten Öbrink, MINC
Niklas Andersson, Crusner Advokatbyrå
Nina  Al-Ghussein Norrman, Oyster Advisory
Ola  Bergfeldt, Intellectual Asset Management and Innovation Partner (IAMIP)
Ola Nilsson, Eget företag
Olle Jonsson, Almi Företagspartner Stockholm Sörmland AB
Oskar Glauser, Glauser Creative
Oskar Hendriksson, Trendie
Patrick Sjögren, Ambassador of Kwan AB
Patrik  Blomquist, Karolinska Institutet Innovations AB (KI Innovation)
Pehr Andersson, Malmö Stad
Pejman Dashtinejad
Per Adolfsson, Sentiplus
Per Persson, Lunds Kommun
Peter Arvebro, Familjen Helsingborg
Peter Denk, Skydrive Sweden
Peter Denk, Skypay, Vårgårda Dragway & Vårgårda flygplats
Petra Birkhofer, MINC
Petronella Warg, Teknopol
Ramin Navaee, ApoEx
Rickard Karlsson, Colegica
Rickard Malmgren, Connect Skåne
Rickard Mosell, Ideon Science Park
Rikard Englund, SEB
Rikard Larsson, SEB
Rolf Elmer, Svenskt Näringsliv
Sandra Azmaei, Krafringen
Sandra Lindvall, Awapatent
Sara Remnerth, Permobil
Sebastian Plengier Ehrnfelt, Microsoft AB
Shahan Lilja, Buddler
Sofia Johansson, Skipac
Sofia Murray, Malmö Stadsbibliotek
Staffan Arnbom, Ernst & Young
Stefan Månsson, Malmö Stad
Stellan Nordahl, Nykraft.nu
Susan Wahlgren, Ung Företagsverksamhet
Susanne Areschoung, Star Rekrytering
Susanne Eriksson, Region Skåne
Svante Bengtsson, Rehact AB
Sven Olsson, LU innovation System
Sverker Bergström, Criterium Bergström
Tatjana Karpenja, Innventia
Thomas Nieburg, Stockholmskonsulterna
Thomas Baan, Swedbank
Thomas Hordern, Volvo Infomation Technology
Thomas Torounidis, AWA IPro
Tina Kaikkonen, Uppstart Malmö
Tobias Stråhle
Tod Mullis, Mullis Innovative Sales Solutions
Tom Söderlund, Weld
Tomas André, Kommunicera
Tomas Wisten, Smidig Webbyrå
Torbjörn Ungvall, Avega group
Torbjörn Sebastian Svensson, Atmosfärhus
Tove Möller Andersson, Lunds Kommun
Ulf Brandels, Brandels Consulting AB
Ulf Djurberg, Setterwalls Advokatbyrå
Ulf G Andersson, Medeon
Ulrika Schleimann-Jensen, EY (Ernst & Young)
Vanja Eriksson, Andersson Gustafsson Advokatbyrå
Victoria Rydengård, Medeon
Wendela  Hårdemark, Sandart & Partners Advokatbyrå KB